Jak planować pracę zdalną?

Jak planować pracę zdalną?

19 grudnia, 2022 Wyłączono przez admin

W trakcie pandemii wielu pracowników zostało zmuszonych do pracy zdalnej, co okazało się doskonałym rozwiązanie dla wielu firm na przyszłość. Przełożyło się to na mniejsze koszty wynajmu lokali biurowych, zużycie energii, ponieważ część kosztów przeszła na pracownika.
Jednak pracodawcy ciągle towarzyszyły obawy związane z wydajnością pracownika. Jest również problem wielu freelancerów, którzy pracują samodzielnie.

Miejsce pracy

Warto stworzyć sobie w domu miejsce pracy, przeznaczone tylko i wyłącznie do wykonywania obowiązków. Można tam trzymać wszystkie potrzebne gadżety, które regulują czynności w ciągu dnia.

Bez rozpraszaczy

Największym rozpraszaczem jest telefon. Bardzo chętnie po niego sięgamy, jeżeli mamy chwilę wolną. Najlepszym rozwiązanie jest pozostawienie go w innym pomieszczeniu, jeżeli nie wymaga tego praca.

Jedną z głównych pułapek pracy zdalnej jest fakt, że istnieje tak wiele czynników rozpraszających, że uleganie im spowoduje spadek wydajności.

Nie tylko musisz ograniczyć znane i potencjalne rozproszenia do minimum, ale także musisz być dobrze przygotowany, aby sobie z nimi poradzić.

W związku z tym przyjrzyjmy się ośmiu największym rozproszeniom uwagi, z którymi stykają się pracownicy zdalni (w dowolnej kolejności), a także naszym najważniejszym wskazówkom dotyczącym produktywności, które pomogą Ci uporać się ze wspomnianymi rozproszeniami uwagi w pracy zdalnej, które nieuchronnie się pojawią.

Wielozadaniowość na początku nie wydaje się czymś wielkim, ale z czasem zauważysz, że dłużej trwa koncentracja na czymś konkretnym. Łatwiej jest wykonywać jedno zadanie na raz i skończyć je szybciej, niż wykonywać kilka zadań w tym samym czasie i skończyć je znacznie później.

Wygląd zewnętrzny

Praca zdalna to dalej praca i dlatego dobrze by było przygotować się do niej jak do tej wymagającej wyjścia z domu. Inny ubiór niż po domu pozwoli jasno oddzielić czas obowiązków od odpoczynku w domowym fotelu. Ubrania kojarzą się często z adekwatnymi do nich miejscami lub sytuacjami.

Granice towarzysko-rodzinne

Bardzo ważne jest ustalenie, w jakich godzinach jestem w pracy. W związku z tym nie możemy wtedy prowadzić życia towarzyskiego i rodzinnego. Wielu osobom się wydaje, że jeżeli siedzisz w domu, to nic nie robisz. Nieprawda, człowiek raz wybity z rytmu powoli wdraża się ponownie do pracy.

Czas pracy zdalnej

Pracując zdalnie, wydaje się nam, że zawsze jeszcze jest czas na zrobienie kolejnej rzeczy i przez to wydłużamy w nieskończoność czas pracy. Warto ustalić sobie sztywne godziny pracy, co daje również szansę na relaks i odpoczynek.

Prokrastynacja

Prokrastynacja, czyli robienie czegoś później. Największa choroba pracy zdalnej. Jedynym rozwiązaniem jest codzienne przygotowywanie planu dnia, a później odhaczanie poszczególnych punktów. Dobrym rozwiązaniem jest także ustalenie pewnych dziennych rytuałów.