Co to jest serwer proxy i jak działa?

Co to jest serwer proxy i jak działa?

16 listopada, 2022 Wyłączono przez admin

Poniżej dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć o serwerach proxy, w tym „jak działają„, ” jakie są rodzaje dostępnych obecnie serwerów proxy„, a także porównanie serwerów proxy z sieciami VPN.

 

W tym poście omówimy:

Definicja: serwer proxy
Jak działają serwery proxy
Zalety serwera proxy
Ryzyko związane z serwerem proxy
Jakie są różne rodzaje serwerów proxy obecnie dostępne
Serwery proxy Vs. VPN
Jak uzyskać dostęp do proxy
Serwer proxy FAQs

Serwer proxy – definicja dla laika

W prostych słowach Serwer proxy działa jako pośrednik pomiędzy twoim komputerem, a stroną WWW, którą chcesz wyświetlić. Oznacza to, że ruch jest kierowany przez serwery w drodze do/z stron docelowych.

Serwer Proxy - jak to działa

 

Tego typu architektura ta może być wprowadzona ze względu na:

  • Zwiększenie wydajności sieci
  • Osiągnięcie lepszego bezpieczeństwa danych i informacji
  • Buforowanie danych i żądań, które często się powtarzają
  • Umożliwienie lepszej ochrony prywatności
  • Zwiększenie skuteczności zbierania danych poprzez kierowanie żądań informacji przez lokalne adresy IP

Jak działa serwer proxy?

Każdy laik wie, że komputer podłączony do sieci posiada adres IP . Oznacza to, że inne komputery/urządzenia mogą się z nim komunikować, ponieważ wiedzą, kto żąda/odbiera informacje. Ale z jakiegoś powodu są osoby, które korzystają z serwerów proxy i nie są zainteresowane bezpośrednią komunikacją. W tym miejscu wprowadza się trzeci podmiot – proxy. To działa jak komputer w tym sensie, że proxy również mają swój własny adres IP. Poza tym proxy mają pewne bardzo przydatne możliwości w tym, że mogą:

  • Zapewnić, że inne urządzenia nie widzą prawdziwego źródłowego adresu IP
  • kierować ruch przez inne adresy IP, tak aby strona docelowa myślała, że lokalne urządzenie chce uzyskać dostęp do informacji
  • Szyfrować informacje/dane, które chcesz otrzymać lub przesłać, aby nie zostały przechwycone przez niepożądane osoby trzecie
  • Blokować dostęp do określonych stron internetowych dla określonych adresów IP (może to być wykorzystywane przez miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub uczelnie, które chcą zmaksymalizować wykorzystanie komputerów do pracy, a nie do zabawy).

W sumie, różne proxy lokalizacyjne funkcjonują jako rodzaj parasola, który pomaga osłonić swoją lokalizację i tożsamość przed światem, a jednocześnie jest w stanie pobrać dane internetowe z otwartego źródła bez dyskryminacji na podstawie geolokalizacji lub jakiegokolwiek innego czynnika.