Agile – co to jest?

Agile – co to jest?

27 grudnia, 2022 Wyłączono przez admin

Czym jest Agile według Atlassian?

 

Agile to iteracyjne podejście do zarządzania projektami i tworzenia oprogramowania, które pomaga zespołom dostarczać klientom wartość szybciej i z mniejszym bólem głowy. Zamiast stawiać wszystko na „wielki show”, zespół zwinny dostarcza pracę w małych, ale możliwych do skonsumowania, iteracjach. Wymagania, plany i wyniki są stale oceniane, więc zespoły mają naturalny mechanizm szybkiego reagowania na zmiany.

Podczas gdy w tradycyjnym podejściu „wodospadowym” jedna dyscyplina wnosi wkład do projektu, a następnie „rzuca go przez ścianę” do następnego uczestnika, w agile potrzebne są zespoły wielofunkcyjne. Otwarta komunikacja, współpraca, adaptacja i zaufanie pomiędzy członkami zespołu są podstawą agile. Mimo, że lider projektu lub właściciel produktu zazwyczaj nadaje priorytety pracom, które mają być wykonane, zespół przejmuje inicjatywę w zakresie decydowania o tym, w jaki sposób praca zostanie wykonana, samoorganizując się wokół granularnych zadań i przydziałów.

Zwinność nie jest definiowana przez zestaw ceremonii lub konkretnych technik rozwoju. Jest to raczej grupa metodologii, które pokazują zaangażowanie w ścisłe cykle informacji zwrotnej i ciągłe doskonalenie.

Oryginalny Manifest Agile nie zalecał dwutygodniowych iteracji ani idealnej wielkości zespołu. Określił po prostu zestaw podstawowych wartości, które stawiają ludzi na pierwszym miejscu. Sposób, w jaki Ty i Twój zespół żyjecie tymi wartościami dzisiaj – czy robicie scrum według podręcznika, czy mieszacie elementy kanbana i XP – zależy wyłącznie od Was.

Dlaczego warto wybrać agile?

 

Zespoły wybierają zwinność, aby móc szybko reagować na zmiany na rynku lub informacje zwrotne od klientów, bez wykolejania planów na cały rok. „Wystarczające” planowanie i wprowadzanie zmian w małych, częstych odstępach czasu pozwala zespołowi zebrać informacje zwrotne na temat każdej zmiany i włączyć je do przyszłych planów przy minimalnych kosztach.

Ale to nie jest tylko gra liczb – przede wszystkim chodzi o ludzi. Jak opisuje Manifest Agile, autentyczne interakcje międzyludzkie są ważniejsze niż sztywne procesy. Współpraca z klientami i kolegami z zespołu jest ważniejsza od predefiniowanych ustaleń. A dostarczenie działającego rozwiązania problemu klienta jest ważniejsze niż hiperszczegółowa dokumentacja.

Zespół zwinny jednoczy się pod wspólną wizją, a następnie wprowadza ją w życie w sposób, który uważa za najlepszy. Każdy zespół ustala swoje własne standardy jakości, użyteczności i kompletności. Ich „definicja wykonania” informuje o tym, jak szybko będą wykonywać swoją pracę. Choć na początku może to być przerażające, liderzy firm odkrywają, że gdy zaufają zespołowi zwinnemu, ten czuje się bardziej odpowiedzialny i spełnia (lub przekracza) oczekiwania kierownictwa.

Agile wczoraj, dziś i jutro

 

Publikacja Manifestu Agile w 2001 roku wyznacza narodziny agile jako metodyki. Od tego czasu pojawiło się wiele metodologii zwinnych, takich jak scrum, kanban, lean i Extreme Programming (XP). Każda z nich na swój sposób ucieleśnia podstawowe zasady częstej iteracji, ciągłego uczenia się i wysokiej jakości. Scrum i XP są preferowane przez zespoły zajmujące się tworzeniem oprogramowania, natomiast kanban jest ulubieńcem zespołów zorientowanych na usługi, takich jak IT czy zasoby ludzkie.

Obecnie wiele zespołów agile łączy praktyki z kilku różnych frameworków, doprawiając je praktykami unikalnymi dla danego zespołu. Niektóre zespoły przyjmują pewne rytuały agile (takie jak regularne stand-upy, retrosy, backlogi itp.), podczas gdy inne stworzyły nową praktykę agile (zespoły marketingu agile, które stosują się do Manifestu Marketingu Agile).

Zwinne zespoły jutra będą cenić własną efektywność ponad przestrzeganie doktryny. Otwartość, zaufanie i autonomia stają się walutą kulturową dla firm, które chcą przyciągnąć najlepszych ludzi i jak najlepiej ich wykorzystać. Takie firmy już teraz udowadniają, że praktyki mogą być różne w różnych zespołach, o ile kierują się właściwymi zasadami.